Vēsturiskās kokvilnas manufaktūras LENTA pārbūve par daudzfunkcionālu kvartālu | Reconstruction of historical cotton manufacture LENTA for a multifunctional quarter
Konkursa priekšlikuma mērķis - pārliecinoši pieteikt projektējamo kvartālu kā apkaimes dvēseli ar īpašu vietējo atmosfēru un spēcīgu identitāti. Radot šādu novatorisku dzīves telpu ar skatienu nākotnē, tiek likti pamati daudzveidīgām socializēšanās iespējām, kas ļoti pietrūkst mūsu sabiedrībā. Nolūks ir piesaistīt cilvēkus ar mūsdienīgu domāšanu, vērtību sistēmu un ar vēlēšanos dot savu ieguldījumu kolektīvajā sadzīvē.
Būtiskākās vietrades komponentes
- vēsturisko vērtību akcentēšana – vēsturisko celtņu un elementu iekļaušana kopējā kompozīcijā, atsauces uz rūpnīcas produkciju detaļās un labiekārtojuma segumu risinājumos;
- Jaunbūvju vizuālais tēls - veidots vienkāršās, elegantās un skaidrās formās - bagātina ansambļa arhitektonisko izteiksmi un papildina to ar nepieciešamo dzīvojamās apbūves semantiku.
- Kvalitatīva, funkcionāli zonēta un fleksibli izmantojama ārtelpa, ar iekļautu nākotnes potenciālu to pielāgojot atbilstoši nepieicešamajām funkcijām.
- fokuss uz iedzīvotāju vajadzībām un labsajūtu, stimulējot iesaisti kvartāla dzīvē.
Koncepcija bāzēta holistiskā pieejā vietradei un projekta risinājumiem visa dzīves cikla garumā: - pašpietiekama un ilgtspējīga funkcionalitāte: kopienas sadzīve tiek nodrošināta ar galvenajiem ikdienā nepieciešamajiem infrastruktūras elementiem, neveicinot iedzīvotāju pārvietošanos pilsētvidē, tērējot resursus un laiku. Kompleksā pieejamas plaša spektra atbalstošās funkcijas - sadzīves pakalpojumi, kāds neliels pārtikas produktu veikals, kafejnīca, kopstrādes telpas, bērnudārzs, sporta klubs, aktīvās atpūtas un bērnu rotaļlaukums, dārzs iedzīvotāju atpūtai.
- funkcionālās izmantošanas fleksibilitāte un adaptēšana gan ēkām, gan teritorijai
- Ekonomiski pamatoti, ilgtspējīgi projekta risinājumi, draudzīgi iedzīvotāju veselībai un videi.
Teritorijas un apbūves principiālie risinājumi Teritorija funkcionāli sadalīta 3 galvenajās zonās: publiskā, dzīvojamā un aktīvās atpūtas zona ar autonovietni zem tās. Skaidri nodalot funkcijas, tiek nodrošināts atbilstošs labiekārtojums un maksimālais komforta līmenis katrā zonā. Publiskās ārtelpas struktūru veido divi skvēri, laukums un galvenā ass - gājēju iela - rosīgākā kvartāla daļa. Laukums iecerēts kā daudzfunkcionāla un ērti pielāgojama ārtelpa pasākumiem. Gājēju iela ir aicinoši atvērta apmeklētājiem pret Jelgavas un Konrāda ielām, tās sākumā uz stūra pie Jelgavas ielas zem lielā ozola ierīkota vasaras terase. Pretīm galvenajai iebrauktuvei izveidots skvērs ar koka ēku ansambli, ko veido atjaunota vecākā kompleksa ēka kopā ar pārvietotu un rekonstruētu mazāko kvartāla koka ēku.
Publiskajā daļā dominē dažādos rakstos klāti bruģa un plākšņu segumi, kas iezīmē atšķirīgas lietošanas zonas - gājēju ielu, auto stāvvietas un galveno laukumu. Starp autostāvvietām un ēkām veidotas zaļās zonas ar kokiem un stādījumiem dabīgā gruntī. Citviet vairāk plānoti mobili konteineri ar kokaugiem. Publiskajai teritorijas daļai pieslēdzas 1.stāvā esošās komerctelpas un labiekārtojumu šeit jādetalizē atbilstoši konkrētās funkcijas vajadzībām. Dzīvojamā zonā –iekškvartālā veidots atpūtas dārzs iedzīvotājiem ar zālāju, dekoratīviem stādījumiem un kokiem dabīgā gruntī. Uz dārzu vērstas 1.stāvu dzīvokļu un rindu māju privātās terases, norobežojot tās no kopējās teritorijas ar košumkrūmiem. Galvenās ēkas apjomā izveidots centrālais ātrijs (sākot no 2.stāva). Uz 1.stāva pārseguma ātrijā ieplānots apzaļumots jumta dārzs- kopīga rekreācijas telpa dzīvokļiem.
Aktīvās atpūtas zona izvietota virs autonovietnes, kas ierīkota daļēji uz reljefa rēķina, daļēji iegremdējot zemē. Šī zona attālināta no dzīvojamās daļas un nodalīta ar vairākpakāpju stādījumiem. Daļu aizņem bērnu rotaļu laukums, pārējais paredzēts jauniešu un pieaugušo aktivitātēm. Kustība teritorijā risināta nosakot absolūtu prioritāti gājējiem, bet, veidojot segumus vienā līmenī, tiek nodrošināta ērta piekļuve piegādes un operatīvajam transportam. Tiek saglabāta esošā iebrauktuve pagalmā no Jelgavas ielas privātā transporta iebraukšanai, kā arī ērtas virszemes stāvvietas šajā teritorijas publiskajā daļā. Piebraucamais ceļš segtajai autostāvvietai plānots no Konrāda ielas. Rindu mājām piebraukšana no Konrāda ielas ar autonovietnēm pie. Operatīvā transporta cirkulācija paredzēta visā teritorijā ar papildus iebraukšanu no Konrāda ielas, izmantojot gājēju ielu un celiņus ar pastiprinātu segumu.
Apbūve
Komplekss sastāv no daudziem korpusiem ar sarežģītu būvvēsturi, daļai piebūvju un pārbūvju grūti nosakāms datējums. Konkursa priekšlikumā potenciāli vērtīgās ēkas tiek atbrīvotas no mazvērtīgajām, vidi degradējošajām piebūvēm, padomju laika silikātķieģeļu mūrējumiem un uzslāņojumiem, lai eksponētu vēsturiskās fasādes un sakārtotu apbūves struktūru. Lēmums par atsevišķu apjomu nojaukšanu tika pieņemts arī vadoties no konstrukciju potenciālās nestspējas, kas neatbilst mūsdienu drošības prasībām.
Tādējādi tika iegūta mūsdienīga un kvalitatīva dzīves telpa - harmoniska, dzīvojamās funkcijas mērogam atbilstoša pilsētvide, ar vietu apzaļumojumam un labiekārtojumam, ar izsauļotiem pagalmiem un telpām.
Rindu mājas
Ēkām pret Konrāda ielu ir 2-3 stāvi, kas atbilst ielas un apkārtnes mērogam. Šajā teritorijā, ko iezīmē Konrāda un Vēja ielas, ir zema blīvuma apbūve, nelielas ēkas un daudz zaļumu, koku. Rindu mājas izvietotas divos blokos pa 5 mājām, kuri viens pret otru orientēti 90 grādu leņķī, atdalot iekšteritoriju no Konrāda ielas. Katrai mājai ir atsevišķa piekļuve no ielas, autonovietne un sava privāta terase ar izeju uz kopējo atpūtas zonu - dārzu.
Mājas veidotas kā prefabricēti moduļi koka karkasa vai CLT konstrukcijās. Šāds izpildījums būtiski saīsinātu būvniecības laiku un nodrošinātu augstu izpildījuma kvalitāti.
Ažūrie koka režģu ekrāni radīti iedvesmojoties no manufaktūrā ražotajām mežģīnēm. Ekrāni kalpo arī praktiski - kā margas logiem, lodžijām, kā vizuāls norobežojums un noēnojums.
Pret Konrāda ielu saglabāta vēsturiskās ražošanas telpas siena, kurā nolasās demontētā apjoma jumta formas. Sienas fragments izmantots kā dekoratīva pergola pie ēkas ieejām.
Galvenā ražošanas ēka
Tiek saglabāts ēkas industriālais, vēsturiskais būvapjoms, attīrot to no dažādu laiku mazvērtīgākām piebūvēm.
Nojaucot konstrukciju vidusdaļu 2. un 3. stāva līmenī, tiek izveidots ātrija dārzs uz 1. stāva pārseguma starp virsgaismām. Tas rada papildus kvalitātes – paaugstina skaņas, klimata un vizuālo vides komfortu. Virsgaismas nodrošina dienasgaismu 1. stāva komerctelpās ēkas vidusdaļā. Būvapjomā tiek izvietoti galvenokārt dzīvokļi. Vietās, kur atļauj griestu augstums, ir iespēja veidot dzīvokļus ar antresolu – dzīvojamā istaba ar augstiem griestiem, guļamzona pacelta virs sanmezgliem un virtuves. Dzīvokļi izvietoti pa perimetru apjomam, 2. un 3. stāvā ar ieejām no iekšējā ātrija galerijas. Apvienojot vairākus moduļus, iespējams veidot lielākus, ekskluzīvākus dzīvojamos apartamentus, tai pat laikā , ņemot vērā kvartāla novietojumu tuvu centram un "universitāšu jūdzei", paredzams lielāks pieprasījums pēc kompaktiem mājokļiem. 1. stāvā uz zaļo iekškvartāla pagalmu vērstajām telpām logu ailas tiek paplašinātas, veidojot ieeju katram dzīvoklim atsevišķi, ar nelielu priekšdārzu vai terasi pie ieejas. Ēkas torņa apjomā paredzēts veidot ekskluzīvus vairāku līmeņu dzīvokļus, ar iespēju ieeju veidot tieši no lifta. Paredzēts atjaunot vēsturisko pulksteņa vietu fasādē kā būtisku vietzīmi. Gar gājēju ielu plānots izvietot rindu ar nelielām komerctelpām. 1.stāvā- ar skatu uz galveno iebrauktuvi no Jelgavas ielas- lielie logi akcentēti ar portāliem, veidotiem no demontētajām vēsturiskajām metāla kolonnām.
Ēkas gar Jelgavas ielu
Saglabāts esošās ēkas vēsturiskais apjoms, 1. stāvā izvietojot komerctelpas, ar iespēju veidot ieejas gan no ielas puses, gan pagalma. No pagalma puses atsevišķa ieeja uz otrā stāva dzīvokļiem.
Jaunais apjoms veidots kā piebūve, ar arkādi 1. stāva līmenī, kas kalpo kā ieejas zona manuFAKTŪRAS kvartālā. Zem lielā koka iespējams izvietot kafejnīcas āra terasi. Caur šo jauno apjomu ieplānots savienojums ar vēsturiskās ēkas pagrabstāvu, kurā iekļūšana iepriekš tika organizēta pa neērtām ārējām kāpnēm no pagalma. Jaunbūves augšējos stāvos dzīvokļi ar atsevišķu kāpņu telpu un ieeju no pagalma puses. Fasādē izmantota dekoratīva ķieģeļu apdare ar atsauci uz industriālās arhitektūras raksturu.
Pagalma ēka pie zemesgabala robežas
Ēkai paredzēts izbūvēt papildus stāvus, kas veidoti no rūpnieciski ražotiem tipveida moduļiem. Ēka strukturēta kā rindu māja - ar atsevišķu ieeju katrā (2.stāva līmenī) un iespējām tos apvienot. Moduli var izmantot viens īpašnieks - pirmajā stāvā veicot komercdarbību vai iekārtojot darba telpas, augstāk - dzīvokli. Katrs dzīvoklis izvietots 3 līmeņos. Katram dzīvoklim – ieplānota arī terase.
Koka ēkas
Lielo koka ēku paredzēts attīrit no piebūvēm, eksponējot vēsturisko būvapjomu. Mazo ēku paredzēts demontēt un pārvietot blakus lielajai ēkai , veidojot koka ēku ansambli ar skvēru. Mazo koka ēku iecerēts papildināt ar apjomiem, kuri pēc formām un proporcijām atbilstu vēsturiskajai arhitektūrai, taču būtu veidoti modernos materālos. Konkursa priekšlikums šajā ēka paredz izvietot pirmskolas izglītības iestādi, un jaunizveidotajā skvērā izveidot norobežotu bērnu rotaļu laukumu.
The project area is located in Tornakalns one of the oldest neighborhoods in Pārdaugava. Riga Cotton Manufactory (exact name is unknown) was founded around 1880. The main stone buildings were built around the turn of the century. Extensive reconstruction work was carried out in the early 1960s. The ensemble of the manufactory can be assessed as a cultural monument with potentially valuable historical buildings - one of the few building complexes of Tornakalns factories, which has remained relatively intact and testifies to the rich industrial history of the area. The greatest contribution to architecture was made by the architect K.J. Felsko, one of whose activities was the design of industrial buildings, which is characterized by the composition of decorative brickwork.
The aim of the competition proposal is to convincingly announce the planned quarter as a soul of the neighborhood with a special local atmosphere and strong identity. Creating such an innovative living space with a view to the future lays the foundations for the diverse opportunities for socialization that are sorely lacking in our society. The aim is to attract people with modern thinking, value systems and a desire to contribute to the collective life.
The most important components of project solution
- emphasis on historical values - inclusion of historical buildings and elements in the overall composition, references to factory products in details and landscaping solutions;
- The visual image of the new buildings - created in simple, elegant and clear forms - enriches the architectural expression of the ensemble and complements it with the necessary semantics of residential buildings.
- High-quality, functionally zoned and flexible outdoor space with the added potential for the future, adapted to the required functions.
- focus on the needs and well-being of the inhabitants, stimulating participation in the life of the quarter.
The concept is based on a holistic approach to localization and project solutions throughout the life cycle:
- self-sufficient and sustainable functionality: community life is provided with the main elements of infrastructure needed on a daily basis, without facilitating the movement of people in the city, wasting resources and time. The complex has a wide range of supporting functions - household services, a small grocery store, a cafe, coworking facilities, a kindergarten, a sports club, an active sport and children's playground, and a garden for residents.
- Flexibility and adaptation of functional use to both buildings and territory
-Economically justified, sustainable project solutions, friendly to the health of the inhabitants and the environment.
PRINCIPLES FOR TERRITORY AND BUILDING The territory is functionally divided into 3 main zones: public, residential and area for sport activities and recreation with a parking space under it. Clear segregation of functions ensures adequate amenities and the maximum level of comfort in each area. The structure of the public outdoor space consists of two courtyards, a square and the main axis - the pedestrian walkway - the busiest part of the quarter. The square is intended as a multifunctional and easily adaptable outdoor space for events. Pedestrian walkway is invitingly open to visitors towards Jelgavas and Konrāda Streets, at the beginning of which there is a summer terrace on the corner of Jelgavas Street under a large oak tree. Opposite the main entrance there is a small courtyard near the ensemble of wooden buildings, which consists of a renovated building of the oldest complex together with a relocated and reconstructed smaller wooden building of the quarter. The public part is dominated by pavements and slabs covered in various patterns, which mark different areas of use - pedestrian walkway, car parks and the main square. Between the car parks and the buildings there are green areas with trees and plantings. Elsewhere, more mobile containers with wood plants are planned. The commercial premises on the 1st floor are connected to the public part of the territory and the facilities can be detailed here according to the needs of the specific function. For residents - in the inner quarter, there is a recreation garden with a lawn, plantings and trees. The private terraces of the 1st floor apartments and terraced houses face the garden, which are separated from the shared garden with plantings. A central atrium (starting from the 2nd floor) has been created in the volume of the main building. A green roof garden is planned on the atrium of the 1st floor - a common outdoor recreation area for apartments. The active recreation area is located above the parking, which is set up due to the relief, partly by digging it into the ground. This area is separated from the residential part by multi-stage plantings. Part is occupied by a children's playground, the rest is intended for youth and adult sports activities. Movement in the quarter is solved by setting absolute priority for pedestrians, but by creating pavements on one level, convenient access to delivery and operational transport is ensured. The existing entrance driveway in the yard from Jelgavas Street for private transport is maintained, as well as convenient above-ground parking spaces are created in this public part of the territory. The driveway to the covered parking lot is planned from Konrada Street. Access to rowhouses are provided from Konrada Street with parking spaces near each house. The circulation of operative transport is planned throughout the territory with additional access from Konrada Street, using the pedestrian street and roads with reinforced pavement.
BUILDINGS The complex consists of many buildings with a complex construction history, some of the outbuildings and reconstructions have a difficult date. The contest proposal cleans up a potentially valuable buildings from low-value, environmentally degrading outbuildings, layers of Soviet-era silicate brickwork to expose historic facades and tidy up the quarter structure. The decision to demolish certain volumes was also made based on the potential load-bearing capacity of the structures, which does not meet modern safety requirements. Thus, a modern and high-quality living space was obtained - a harmonious urban environment corresponding to the scale of the residential function, with space for greenery and amenities, with sunny courtyards and gardens.
adrese | location
Jelgavas 68, Rīga
projekta dati | size
kopējā platība | total area 20 100 m², esošās ēkas | existing building 16 000 m²
komanda | team
Inga Piņķe, Sandra Paulsone, Līga Platais, Uldis Zanders, Kārlis Ceske, Kristaps Briģis, Kaspars Ozers
stadija | status
3.vieta konkursā | 3rd place in competition 2022